Contract de inchiriere.

Buna ziua!
M-am lovit de o problema si as vrea s-o rezolv intr-un fel (bineinteles daca cineva ma poate ajuta cu sfaturi )
Am inchiriat o garsoniera in Decembrie 2012 de la un privat printr-o firma imobiliara.
Contractul este pe maxim 5 ani si minimum 1 an dupa care 3 luni inaintea renuntarii. Asta inseamna ca eu trebuie sa locuiesc acolo si sa platesc chiria cel putin: 1 an si 3 luni. Am platit firmei o taxa ( prow.) de 1040e - 2xmm si propietarului garantie(kaut.) 1560 e 2xmm.
Intre timp m- am impacat cu sotia mea si locuim impreuna la vechea locuinta asa ca trebuie sa platim in 2 locuri chirie si celelalte cheltuieli.
Sunt cu chiria la zi am contract la Curent si Gis pe numele meu si sunt cu platile la zi!
Acum intrebarile :
Ce pot eu sa fac sa scap de plata chiriei tinand cont ca din contract s-au scurs 5 luni ?
Pot renunta la contrat pierzand garantia de 1560e (taxa de la firma e gata pierduta)
Pot sa subanchiriez la alta persoana?
Pot sa anulez taxa la GIS pe care o platesc lunar 22 e si locuind la alta adresa nu ma folosesc de aparate de radio si tv din garsoniera inchiriata ?
Mai vreau sa mentionez ca la vechea adresa am Meldezetel Hauptwohnsitz, si la garsoniera inchiriata Nebenwohnsitz!
Daca cineva cunoaste tena si ma poate ajuta ii multumesc anticipat !
O zi buna tuturor !
Buna,imi pare rau ca nu stiu multe despre problema dar daca se poate sunt interesata sa subinchiriez garsoniera.M-am mutat recent in Viena si sunt in cautare de locuinta.
La GIS poti renunta daca nu ai niciun TV la acea locuinta.
Cu chiria...ai incercat sa te intelegi cu proprietarul, sa ii explici situatia? Poate reusesti sa anulezi bilateral contractul pe cale amiabila.
Salut ,doua intrebari: 1 Cat platesti chirie si betrieb kosten? 2 Locatia?
Buna ziua! multumesc pt sfat! Am sa incerc sa stau de vb cu proprietarul poate gasesc intelegere sa reziliem contractul.
Chiria e de 520 e garsoniera 38 mp si loc de parcare in curte. Pe langa mai sunt 80e curent, gaz, gis, cablu. Garsoniera e in biz 12 aproape de Niederhofstr. U6 cei interesati pot lasa nr de telefon numai daca indeplinesc conditiile cerute de propeietar ( garantie 3 chirii 1560e. Dovada ca lucrati aici legal 2013 Lohnzettel pe minimum3 luni . O zi buna tuturor!
Nu avem televizor, a venit un angajat GIS si nu ne-a gasit acasa. A lasat o scrisoare in cutia postala si a plecat. Sunt ingrijorat ca probabil va spune ca am telefon inteligent care poate capta undele radio si ne da amenda. Stie cineva, e destul sa n-ai TV sau trebuie nici smartphone sa nu ai ca sa nu platesti taxa GIS. Multumesc
https://www.gis.at/faq/anmeldung/

"Gemäß § 2, Abs. 1 Rundfunkgebührengesetz (RGG) hat, "wer eine Rundfunkempfangseinrichtung in Gebäuden betreibt, Gebühren zu entrichten."

Die Gebührenpflicht besteht nicht, wenn

- dem Rundfunkteilnehmer eine Befreiung erteilt wurde oder
- für den Standort bereits die Gebühren entrichtet werden (also wenn jemand bei jemandem anderen einzieht, wo bereits Gebühren bezahlt werden).

- keine Rundfunkempfangsgeräte vorhanden sind.
Auch sind Autoradios nicht gebührenpflichtig - Rundfunkempfang außerhalb von Gebäuden ist gebührenfrei.

Als Empfangseinrichtung gilt jedes Gerät, das den Empfang von Rundfunk optisch und /oder akustisch und unmittelbar wahrnehmbar machen kann. Auch ein Computer mit Internetzugang oder TV-Karte ist aufgrund des Angebots in der Lage, Radioprogramme oder TV-Programme zu empfangen und abzuspielen.

Wobei die GIS allerdings zwischen dem Empfang von Radio- und Fernsehprogrammen unterscheidet.

Fernsehprogramme werden über Internet noch nicht als kontinuierlicher Live-Stream übertragen, und Video-on-Demand Angebote werden von der GIS nicht als Rundfunk gewertet. Eine Gebührenpflicht hinsichtlich TV-Programme würde nur dann zum Tragen kommen, wenn der Computer durch den Einbau einer TV-Karte oder durch die Verwendung eines DVB-T USB-Sticks zu einem Fernsehempfangsgerät erweitert wird.

Anders bei Radioprogrammen: die Radioprogramme des ORF sind über Internet unmittelbar wahrnehmbar. Eine eventuelle Gebührenpflicht für einen Computer, einen Tablet, ein Smartphone oder ein ähnliches Gerät mit Internetzugang bezieht sich daher nur auf den Empfang von Radioprogrammen.

Mit anderen Worten: es kommt darauf an, ob an einem Standort Rundfunk konsumiert werden kann, ob also Geräte vorhanden sind, die den Rundfunkempfang ermöglichen.

Privathaushalte entrichten für einen Standort eine Gebühr, unabhängig davon, wie viele Rundfunkempfangsgeräte sich dort befinden."

Cu alte cuvinte esti obligat sa platesti si daca ai un Smartphone cu care poti asculta radio. Nu mai vorbim de Tableta sau PC.

O zi buna
Solo
esti obligat daca ai PC si un modem special pentru pentru captarea undelor TV (DVB-T stick), pentru ca nu e integrat in sistem. Am schimbat smartphone-ul cu unul care nu poate capta radio.
Un verdict important pentru utilizatorii de internet din Austria dar nu final (mai dureaza doar cateva luni insa) e ca NU poti pune taxa pe internet (fara stick DVB-T ce transforma calculatorul in TV). Daca insa ai internet, GIS te taxeaza (pentru ca nu e un verdict final) ca si cum ai prinde unde radio (o explicatie fiind ca radio ORF il poti capta pe internet pt ca il difuzeaza ei chiar daca nu accesezi acest radio si nu il asculti).
Sursa: http://j.mp/18UMypv

Discutii sunt si aici (http://j.mp/1xuUcmp) sau aici (http://j.mp/1BKJanP): dar sunt aceleasi. În cel mai rău caz, dacă ai un calculator/laptop si/sau internet platesti doar taxa radio care e vreo 7 euro pana la decizia finala.

Ai aici câțiva pași care te învață ce trebuie să faci: http://www.giskiller.at/
Salut!
Am rezolvat problema cu garsoniera inca de atunci !
Am gasit intelegere de la proprietar, la fel am reziliat destul de usor toate contractele incheiate cu furnizorii de curent ,cablu , precum si cu GIS !
Garsoniera inca de atunci a preluat o proprietar (DECI NU MAI E DE ACTUALITATE ) oferta Aviz amatorilor !!!!
Nu sterg postarea penru ca o gasesc utila pentru cei interesati, aflti in situatia de mai sus !