Pensie in Austria - adaugarea anilor lucrati in RO

Servus,

De curand m-am stabilit cu domiciliul in Viena pentru un job. Daca vreau sa raman in Austria, cum se procedeaza in cazul pensiei? As vrea sa stiu cum se pot adauga anii lucrati in Romania la anii de pensie in Austria. Am inteles ca exista acorduri intre statele EU pentru aceste cereri.

Multumesc anticipat.
Da .. exista acorduri care funtioneaza deja.
In principiu legea Europeana spune ca iti depui dosarul in tara in care ai domiciliul stabil cand iesi la pensie. Ani si quantumul pensiei se cumuleaza ... cand ajungi la momentul respectiv mergi la autoritati si afli de ce acte ai nevoie.

numai bine,

Sergiu
Buna ziua si bine v-am gasit!
In speranta ca cineva binevoitor si mai priceput ca mine ma va ajuta, va multumesc inca de pe acum.
Vreau sa il ajut pe tatal prietenei mele care a venit si s-a stabilit aici din anul 2013. A avut o mica afacere care din pacate nu a mers. El este aici cu sotia si fiica. In Romania are pensie de boala iar in acest an a implinit 60 de ani si as vrea sa aflu ce si cum poate face pentru obtinerea unei pensii aici.
Daca mai sunt necesare si alte detalii legate de aceasta problema, va stau la dispozitie.
Va multumesc!
Dreptul la pensie in Austria dupä cel putin 15 ani de cotizatii la sistemul de pensii austriac.
Deduc dupä cele spuse cä persoana a venit in Austria in urmä cu un an, si in cazul in care a fost asigurat social si a plätit taxele aferente, nu s-a implinit coridorul de cotizatii impus de legea asigurärilor sociale.

In cazul in care afacerea acelei persoane a esuat si nu beneficiazä de nici un venit pe teritoriul Austriei, atunci räspunzätoare pentru dansul din punct de vedere legal financiar este sotia.
Buna Spicegirl si multumesc pentru raspuns. Tatal ei a avut si in Romania firma inca din anul 1992, iar sotia lui a fost angajata la firma lui. Cum ar putea fi ea raspunzatoare? Te rog sa detaliezi daca se poate si daca ar avea sansa la vreun ajutor aici. Din cate am inteles tendinta ar fi sa plece, dar ar vrea sa se lamureasca asupra acestui aspect. Mersi frumos!
Desigur cä räspund detailat:

Atunci cand persoana in cauzase a aplicat in 2013 pentru asa-zisul (a) "Anmeldebescheinigung" la MA35 pentru reintregirea familiei, atunci si-a luat responsabilitatea cä ii va si intretine.
Cu sigurantä in acel moment a trebuit sä dea o declaratie prin care iti lua responsabilitatea de a-si intretine atat sotia cat si fiica.
Altfel acelor membrii ai familiei nu le-ar fi fost eliberate documentul in spetä.

Din cate intiuiesc, persoana in cauzä s-a declarat "Selbständig" si era asigurat social la SVA. Acoperirea asigurärii insä nu includea si somajul, de aceea nu se poate aplica pentru ajutor de somaj la AMS.

Cel mai bine este s-ca acea persoanä sä meargä la SVA si sä intereseze acolo.

Alt ajutor eu nu cunosc- pentru a accesa MA40 (ajutor social)- Mindestssicherung, trebuie indeplinite alte conditii care poti fi aflate direct la Sozialzentrum pe raza domiciliului unde locuieste.

Ceea ce nu am inteles este, dacä este pensionat pe caz de boalä in Romania, ce legäturä are cu varsta de 60 de ani? Pensia de invaliditate trebuie schimbatä cu cea de vechime obligatoriu?