UPC MediaBox si TV tuner

Hai sa vorbim despre IT&C
Salutare,
Am deschis acest topic in speranta ca o sa gasesc o solutie la modul in care pot sa conectez un tv tuner la UPC mediaBox.

Cu cateva zile in urma am achizitionat un tv tuner (Cinergy hybrid XE). Problema acuma e ca nu pot sa vizionez nici un canal.

Media box-ul primit de la UPC are 2 intari RF-in si RF-out pe care le-am folosit sa conectez tv-tuner-ul. Daca scanez pe canalul analogic imi gaseste 66 de canale dar nici unul nu pot sa-l deschid. Daca conectez direct fara sa mai folosesc box-ul de la UPC acelasi lucru.

Daca cineva a mai avut problema aceasta sper sa nu ezite sa impartaseasca eventualele solutii pe forum.

Va multumesc.
Mersi Radu. Inainte foloseam softul care o venit cu cd-ul. Acuma am dat jos de pe net Cyber Link Power Cinema. Dar se pare ca nici cu acesta nu gaseste nimic.
Intrebare: mai am nevoei de Mediaboxul de la UPC sau pot sa pun direct cablu direct in TV tuner fara sa mai trec prin box.
Care e rolul lui acolo?

Mersi mult.
Mersi Radu de informatie.

In final am aflat care era problema sau problemele.
1.DirectX: mare greseala. Traiam cu impresia ca l-am instalat cu ceva vreme in urma.
2.Semnal Analog din Media box primesc semnal analog.

Link Power Cinema e chiar ok softul numai ca nu imi gaseste nimic cand selectez analog TV. Ramane la zero. Cand pun antena care am primit-o cu tunerul si selectez DVB-T imi gaseste canalele (5 sau 6)

Pana la urma am ramas la softul ce l-am primit cu tunerul, Se misca greu mai crapa din cand in cand dar pana gasesc altul mai bun si functional nu am ce sa fac.

Legat de MediaBox am folosit RF-out ca si input pentru tuner si merge. Problema e ca nu-mi gaseste multe posturi numai vreo 20. Si se pare ca ar trebui sa am si ceva in engleza BBC sau CNN dar nu le gasesc.

Mersi