putina tristete...

Hai sa vorbim despre IT&C
V-am descoperit in aceasta dimineata.Ma bucur ca existati...Va multumesc.
Pana cand imi voi permite sa supun atentiei un subiect anume,pana cand voi constata ca exista o deschidere reala spre comunicare,as dori sa aflu macar un loc in care, in aceasta seara ,as putea sa urmaresc meciul de fotbal Lituania-Romania,altfel decat singur!?...
Sunt trist fiindca nu pot vorbi cu nimeni romaneste fiind de o luna la Viena,lucrand aici,dar prbabil ca pentru foarte multi ani,acceptand ideea ca vor exista si ocazii sa stabilesc contacte.
Astept un raspuns,referindu-ma aici la o sugestie in privinta unui bar,restaurant,o locatie in care sa intalnesc si alti romani care urmaresc meciul de fotbal.Nu ca as fi un mare microbist,dar mi-ar face o reala placere.
Cu consideratie,Dacian
Bonjour Tristesse !

Sä presupun cä ai strigat si "Evrika" in momentul descoperirii, sä savurezi momentul...

Nefiind microbistä, nu iti pot spune decat din barfe cä meciurile de fotbal ale Romaniei le poti urmäri live in compania altor compatrioti microbisti romani la restaurantul Delta Dunärii de pe Gürtel.

http://www.donaudelta.at/

In altfel de idei, altfel de intalniri le organizäm mai mult sau mai putin spontan, insä detalii afli cu sigurantä aici, pe forum , la topicul cu acelasi nume.
Pentru luna iunie nu am stabilit nimic concret, poate lansezi ideea tu si noi räspundem la S.O.S...

Deci, Dacian, bine ai venit in grup si sper sä te acomodezi cu Viena cat mai repede ca sä iti scurtezi perioada de acomodare si sä intri in cea de integrare.
Sunt convinsä cä aici vei gäsi un umär pe care sä mai "plangi", precum si o pereche de ochi ca sä te citeascä.

Pe curand si Hai Romania, dacä te abati pe la Donaudelta astä searä.
Poti manca bine acolo , spun gurile bune si rele...
Dintre noi insä cred cä foarte putini vei gäsi disearä acolo...

Weekend pläcut si povesteste-ne apoi cum a fost!
Multumesc pentru sugestie.Esti o draguta. Cat despre acomodare,sunt acomodat deja insa nu cunosc micile amanunte ale vietii cotidiene. Le descopar incet, band in fiecare zi o cafea intr-un alt loc si analizand mimica, reactiile oamenilor, comportamentul, care nu mi se pare foarte...saxon. Eu am venit se pare definitiv in Viena, de la Londra. M-am bucurat, nu fiindca nu mi-ar fi placut acolo,insa am remarcat de cativa ani de cand poposesc cu treba aici, ca snobismul nu-si prea are loc,iar aroganta este apanajul celor care nu mai au nimic altceva...
Imi poti spune cum am putea comunica si pe Yahoo Mess de exemplu,referindu-ma aici la toti cei cu care discutati in general? Am cateva necunoscute care imi strica zilnic calculele, de orice natura...Poate ma ajuti!? O discutie cu smart spicegirl, imi poate limpezi lucrurile?
Multumesc,cum spuneam. Te rog sa nu dai nici o alta conotatie cuvintelor mele.Nu ma plictisesc niciodata,insa m-ar onora o discutie on line.
Toate cele bune. Dacian
Buna, Dacian.

Nu am stat niciodata la Londra, dar iti pot spune ca m-am indragostit iremediabil de Viena. Sunt venita de 2 luni si sunt inca in "luna de miere", prima dintre cele 3 faze pe care se zice ca le parcurge orice imigrant.
Este un oras foarte civilizat si foarte frumos, unde aerul pe strada miroase a flori (la Bucuresti miroase a gaze de esapament pana la senzatia de sufocare), unde nu ai nicio grija ca te calca o masina (te poate calca in schimb o bicicleta :)), unde vecinatatea nu este suparatoare (deci nu muzica data la maxim, de exemplu), unde o asistenta de la AKH nu i-a luat sange copilului meu pentru ca plangea si nu a vrut sa-l traumatizeze, o tara in care exista grija si respect fata de om etc. (Nu ma pune in schimb sa iti povestesc despre circulatie si treceri de pietoni in Graz, ca asta e cu totul si cu totul alta poveste :))
Din punctul meu de vedere, pentru un roman, in afara de problema lingvistica usor complicata (desi te descurci foarte bine si in engleza), este o tara minunata. Desigur, cand iti iei un router wireless si dai de instructiunile in germana exclusiv, viata in Austria se complica brusc :).
Cand dai pe parcare pe o luna 150 EUR, iti vine din nou sa plangi :) Si sigur ca sunt si lucruri mai putin placute, dar care pot fi ignorate.
Dar mai important decat toate este ca pe acest site gasesti oricand un sprijin incredibil. Parca ti-ai dori ca romanii sa fie peste tot (si mai ales la ei in tara) asa de saritori si de prietenosi. Mana aceasta de oameni iti schimba parerile despre romani si te fac sa te bucuri (am ales acordul prin atractie ... scuze daca nu e cineva de acord cu alegerea mea gramaticala :))
Cred ca orice problema ai avea, aici este locul unde vei gasi raspuns. Sunt oameni deschisi si cu mult suflet.
Deci capul sus si mult noroc! Trece si asta. O sa fie bine!

P.S Hai, Romania!
Buna Monica

Vreau sa-ti multumesc in numele romanilor de aici pentru compliment!
Esti o draguta o spun pt. ca am avut ocazia sa te cunosc personal.

PS.
Iti doresc mult succes acolo in Graz , multa sanatate,si multi pupici pt. piticul tau cel scump :!: :!:
Merci mult pentru urari! Tine-mi pumnii luni ca ma intalnesc cu profesorul :)
De aici de la Graz, cu gandul la voi si multe multumiri tuturor,
Monica & Co
Sarutmana,Monica,multumesc pentru caldura.sa-ti traiasca bebele,sa fie sanatos,iar mamica lui sa se bucure de el.Apoi,sincer,nu imi place sa ma vait,insa chestia cu parcarea mi-a placut,iar in aceeasi nota,iti pot spune altceva.Ai avut sansa,caci eu am avut un coleg roman la Institutul unde lucrez si care a sarit in ajtorul meu de la inceput,spunandu-mi ca voi avea o locuinta faina,va merge el la primarie,va trebui sa platesc garantia pt apartament,iar apoi...a plecat din institut,fiindca eu nu am stiut ca el demisionase de 3 zile.ah,dar a plecat cu 3000 de euro. Asa a "demisonat" si de mine ,iar acum dau 80% din salariu pe ...hotel. Nu stiu cum voi rezolva problema,fiindca nu intrevad inca o cale. Si te asigur ca pentru a avea macar tot ceea ce am nevoie trebuie sa platesc 50 de euro pe noapte! Sunt intr-un concediu prelungit...doar in materie de pret,dar nu intr-o luna de miere...
Sunt tentat sa renunt ,daca nu voi rezolva problema in urmatoarea perioada.Crede-ma ,sunt disperat.Ador sa gatesc,pana la performanta,imi place sa ma ocup de casa mea,si cred ca altfel ar sta lucrurile daca as avea un loc unde sa stau.Am intrebat peste tot ,incercand sa impart chiria cu cineva,am incercat si sa suport toata chiria,sa ma ocup eu de tot in casa,numai pentru a nu mai sta la hotel,am ajuns ca indiferent de pregatire,educatie,sa trec peste multe,dar nu am gasit nici un interesat sau binevoitor,cum spuneai ca ai intalnit. Pana la urma,sa platesc eu tot,sa fac menajul,nu insemna ca-mi cad galoanele,dar ce ar fi trebuit sa fac mai mult,ca sa aflu pe cineva dispus sa faca asta?
Vezi,asta da luna de fiere. In rest,la serviciu este totul ok.Dar tare mi-e teama ca voi renunta,si nu fiindca sunt un om slab,dar imi raman mai putini bani de cheltuiala decat in Romania. Si ce vreau sa fac cu banii? As prefera sa cumpar carti si flori,decat sa-i dau la hotel.
Asta a fost oferta,fara sprijin in obtinerea unei locuinte. Si institutul este american,iar ei se descurca fiecare. Eu...,nu inca
Bafta ,cum spuneam,si toate cele bune,tie si tuturor de pe acest site.

Code: Select all

"spunandu-mi ca voi avea o locuinta faina,va merge el la primarie,va trebui sa platesc garantia pt apartament,iar apoi...a plecat din institut,fiindca eu nu am stiut ca el demisionase de 3 zile.ah,dar a plecat cu 3000 de euro. Asa a "demisonat" si de mine ..."

Nu am inteles de ce trebuia sä meargä la primärie acel coleg binevoitor.
In altä ordine de idei, cä tot a plecat cu banii täi...ai mers la politie sä faci plangere sau ai acceptat "botezul" ?

Code: Select all

"acum dau 80% din salariu pe ...hotel." 

??????????

Image

Meriti premiul de consideratie pe 2009.
Dacian, sunt sigura ca romanii de aici iti pot da sfaturi mult mai bune decat mine despre cazare. Cred insa ca ar trebui sa spui cam pe unde ti-ar trebui cazare - eu gasisem ceva foarte frumos, cu 200 EUR mai ieftin decat am platit, dar as fi facut 1 ora pana la Universitate si as fi schimbat metrou, tramvai si autobuz, deci era un pic complicat. Daca dai aceste detalii - pe unde, cate camere etc, poate apar idei.
Nu dispera si capul sus! Sunt sigura, de altfel, ca Spice Girl, inteleapta si cu atata suflet cum este, te va scoate din incurcatura :)
Citeste si mesajele pe care mi le-a trimis Mirabo pe Turist in Viena. Sunt nepretuite (zile libere in Austria, Billa deschisa in we etc).
Duminica frumoasa tuturor!
Monica
:D