Utilitati in Excel

Hai sa vorbim despre IT&C
Fa-i, Florine, fa-i. Eu treceam pe aici si m-am bagat in vorba. Nu trebuie sa imi dai socoteala mie; urmeaza-ti chemarea si talentul, si fericeste cat mai multa lume ;) oriunde ar fi ea.
mfG
AdiO
Salut Halfbebi,
ti-am facut pt. sheet-ul Centralizare, in C9 un macro. Daca stergi, introduci un sheet nou sau schimbi numele unui sheet, trebuie sa dai un start pe macro si iti scrie automat formula.
Atentie si la valori, nu am verificat daca sint numerice! Ma refer la valorile care se aduna din n sheet-uri.

Mare grija daca mai apar sau dispar coloane!!! Trebuie sa adaptezi macro!

Pt. restul de cells din Centralizare, ti-am scris in macro ce e de copiat, trebuie doar sa schimbi referinta la celula, adica pt. C10, C11, C12... din Centralizare.
Sint sigur ca se poate scurta si optimiza codul, eu l-am facut la repezeala - important e ca functioneaza si am scris multe comentarii ca sa intelegi ce am facut.

:) E cam mult de copiat si adaptat si nu vreau sa-ti stric placerea de a lucra ceva - ;)
Nu pot decat sa va multumesc pentru ajutor. Dar... ,half bebi e baiat, in toata firea.
Cu respect Half Bebi.
Cu placere! :)
Salut Forum,
pentru cei care lucreaza mai des cu Excel va ofer un pachet de macros. Eu le-am programat si testat, le folosesc zilnic si imi usureaza munca enorm. Sper sa v-o usureze si voua! ;)
Codul nu e protejat si-l puteti copia, modifica...Nu are Copyright, licenta sau mai stiu eu ce.
is free for you! ;)

1. deleteLMX - se acceseaza cu strg+shift+L
Verifica valorile in Coloana A (primele 15 caractere), iar daca sint valori identice sterge (delete-löschen) intreagul rind (row, zeile). Ramine pt. fiecare valoare doar un rind.

2. Prozent - se acceseaza cu strg+shift+X
Calculeaza + sau - n procente in zona (range - bereich) pe care o selectati. Dupa accesare apare o fereastra in care introduceti de exemplu 5, OK dupa care apare o alta fereastra care va invita sa selectati zona, da-ti ok. Avantajul este ca adauga sau scade procentele la valoarea din celule fara a mai calcula separat. De indicat de exemplu la ridicarea, scaderea procentuala a unei liste de preturi.

3. Sheets_protect si Sheets_unprotect - se acceseaza cu strg+shift+P sau U
Activeaza sau dezactiveaza protectia pt. toate sheets dintr-o mapa. Parola din cod e "Passwort", dar puteti sa o modificati dupa bunul plac. Daca o modificati in sheets_protect, trebuie modificata si in sheets_unprotect. E logic, dar mai bine sa fie spus.

4. transformNum se acceseaza cu strg+shift+N
De multe ori avem in Excel valori numerice care sint formatate alfanumeric. Ca sa le formatezi numeric este in Excel destul de complicat. Varianta oferita de Excel e de a introduce valoarea 1 intr-o celula. Se marcheaza, copy, iar apoi se marcheaza zona pe care vrem sa o formatam, se da un clic pe dreapta (kontextmenü), se alege introduceti valorile, inmulteste. Complicat!!! :cry:
Cu acest macro trebuie doar marcata zona pe care dorim sa o formatam--> OK si gata, avem toate valorile formatate numeric.
makros4you.zip

Ideile de inbunatatire sau obiectii cu privire la macro sint binevenite!