Antivirus bun si gratuit.

Hai sa vorbim despre IT&C
eu am Avira, dar nu te atentioneaza imediat cand ai un virus (troiane de regula); doar dupa scan;

si 20 -30 de euro pe an merita pentru un Kaspersky sau Nod32;
Buna Diana,
eu am Avira de ani de zile, varianta gratis si pot sa spun cu convingere ca programul te anunta cind ai un virus rezident in memoria de lucru (Guard). Scanatul detecteaza virusii care nu sint, respectiv au fost activi. Daca te uiti la configuratie vei vedea ca ai posibilitatea sa alegi la recunoasterea unuui virus intre interventie manuala (interactiv) sau lasi programul sa reactioneze automat.
La a doua varianta ai posibilitatea sa spui programului ce sa faca in trei trepte.
Nu sustin ca Avira e cel mai bun program. Dar sa fim realisti, toate programele antivirus nu sint altceva decit un vaccin universal pt. virusi cunoscuti pina la o anumita data.

Toate firmele au nevoie de citeva ore sau zile pt. definitiile noi antivirus. Asa ca in acest sens o varianta gratis nu se deosebeste de cea cumparata. Mie imi actualizeaza zilnic definitia antivirus si sint multumit.
Daca tot vrei sa cumperi un program antivirus, iti recomand Avira sau Kaspersky. ;)
o adăugire: un antivirus detectează şi anumite comportamente, suspecte, ale aplicaţiilor, specifice celor virusate. Asta înseamnă că dacă un virus nou nu are şi un comportament nou există şanse ca el să fie "prins", sau măcar "bănuit", şi raportat.
am Guard active :P

ma rog, e discutabil ... de aceea si cu segmentarea pietei :P
Perfect de acord cu Liviu!
Nu stiu daca ajuta pe cineva parerea mea ;).

Sa ramin la exemplul cu vaccinul, as putea afirma ca programul antivirus da alarma si la o raceala, pt. ca e asemanatoare cu gripa.

De aici se trag si multe alarme false, nu? Dar e bine ca parerile sint impartite. Altfel nu am avea ce discuta 8-)
chiar va rugam sa va scrieti parerile, ele ajuta mereu pe un cineva nestiut. Mii de multumiri celor care ies in "emisie" si nu stau numai pe "receptie"
Pana pe data de 18 Decembrie, BitDefender ne oferta o licenta gratuita timp de 6 luni pentru noul Internet Security 2010, prin intermediul site-ului go4it: http://www.go4it.ro/concurs/descarca-gr ... 10-5135353
ca tot suntem la astea, mersi mult de postare vladut2003,

mi-am mai revizuit parerea vis a vis de avg. am pus win7 candva la testat, si nod32 cam il incetinea, avira se updateaza cam naspa, au serverele cam aglomerate, asa ca zic, ia sa mai vedem avg. a fost bine, si produsul ala gratuit de la ei are si antivirus, si protectii de mail, un proxi mascat in asa zis control al linkurilor (ce rahat), ce mai, l-am lasat sa vad ce poate. pana azi nu a dat chix. acum il am si pe o masina cu winxp, si pare a fi bunutz. nu ma apuc eu acum sa imi pun troieni si virusi cu mana mea sa testez, insa pare sa lucreze cu aia de mai aluneca arar de prin net.

tot placut impresionat sunt si de xmarks, desi ma sicaneaza ideea mereu ca altii au in buzunar ceva ce e al meu (favorite, eventual parole). Oricum sincronizeaza f misto, si ai favoritele sau bookmarksurile (depinde cum ii zice rowserului tau) peste tot la indemana, daca esti puturos si vrei totul de-a gata. asta nefiind antivirus sunt offtopic, asa ca stop cu entuziasmele. cine vrea, vorbim de el separat.