gewerbeschein

Informatii utile pentru cetatenii romani cu domiciliul in Austria.
buna,
are cineva idee sau cunoaste vreun caz de stornare gewerbeschein, pe care inca nu s-a inceput lucrul cu nici un contract si nici nu s-a deschis vreun cont la finanzamt, sva ...se poate face asa ceva si telefonic?
eu am gewerbeschein de la 1 iulie si as dori stornare, anulare din motive care pot fi banuite...
as fi recunoscatoare pentru un raspuns care sa ma ajute in acest sens...
multumesc anticipat...
Se cheama "zuruecklegung" si trebuie facut exact acolo unde ai obtinut Gewerbeschein-ul.

http://www.e-government.bgld.gv.at/AFSI ... uecklegung
multumesc pentru rapiditatea raspunsului...
...intre timp am vazut cu prietenul meu( care stie mai bine germana) si pe site -ceea ce mi-ai spus si tu...
ceea ce sper eu de fapt este sa nu primesc vreo factura sau sa-mi vina sa platesc ceva pentru un lucru pe care nu l-am inceput ...sper ...
mutumesc inca o data...
Situatia este asa: atunci cind anunti un Gewerbeschein, ai niste derpturi si niste obligatii.

Daca il stilllegen oder zurücklegen se opreste totul, deci automat nu mai ai nici o obligatie, de asemenea nu mai ai nici un drept.

Fara teama, nu vei plati nimic. Poate numai taxa de prelucrare a datelor, pentru ca cineva trebuie sa prelucreze documentele tale.
Buna,

Se poate anula Gewerbeschein la Magistrat din cartierul unde locuiesti. Daca perioada de la inregistrarea Gewerbeschein si pana la stergerea acestuia este mai mica de 1 luna, nu se percep taxe. Se poate anula si online la adresa: http://www.wien.gv.at/amtshelfer/wirtsc ... egung.html. Oricum, intr-un fel sau altul, trebuie sa ajunga la ei documentele (in original) de inregistrare Gewerbeschein.

Pe curand!
Atentie la SVA, Beiträge pentru asigurärile medicale + sociale incepand cu 1 iulie bis dato vor fi trimise asiguratorului.
O datä cu intreruperea activitätii se va intrerupe automat si asigurarea la SVA.
buna,
m-am gandit sa postez un mesaj pentru informatii utile si altor persoane interesate de subiect : am reusit sa stornez pe 26 iulie gewerbe si cu toate ca a fost inregistrat la 1 iulie si zero activitate ,mi-a venit la sfarsit de luna sa platesc 150 euro aprox pentru toate taxele.
stornarea am facut-o la magistratul de care apartin si dupa ce am primit storno prin posta la aprox 1-2 sapt, am trimis o copie la finanzamt prin posta(dupa ce am intrebat telefonic la ei ce anume trebuie facut), iar la sva mi-au spus ca se anuleaza automat.
o seara buna tuturor...
Buna ziua,

Am fost self-employed in perioada 20.09.2011 - 05.10.2011, avand inregistrate doua Gewerbescheine si adresa temporara in 1170, Viena. Pe 05.10.2011 am mers la Magistrat si am facut "lichidarea" celor 2 Gewerbescheine si, deasemenea, dezinregistrarea adresei. In acest timp nu am lucrat si nu am avut niciun venit. Inainte de plecare, am sunat si la SVA si am intrebat daca trebuie sa platesc ceva pentru perioada respectiva si daca trebuie sa le restitui e-cardul. La ambele intrebari, raspunsul a fost NU. Toate bune si frumoase pana aici. Acum cateva zile am fost contactat de cineva de la adresa unde am locuit si mi s-a spus ca am primit un plic de la SVA, in care era o instiintare de plata de 304 euro, aferent lunilor sept-oct 2011. Intrebarile mele sunt:
- avand in vedere ca am fost "asigurat" mai putin de 3 saptamani, nu am avut venit si nu am beneficiat de niciun serviciu, nu ar trebui ca suma de plata sa fie proportionala?
- ce se intampla daca nu platesc aceasta suma?

Multumesc anticipat,
Buna Ionut,

Sa inteleg ca nu ai avut o experienta placuta in Austria. Imi pare rau de asta!

Avand in vedere ca suma de la SVA e de 304 Euro, ma gandesc ca aceasta suma este pe o perioada de 3 luni.
Cat timp ai stat in Austria? Asigurarea probabil ca nu are de a face cu faptul ca nu ai avut venituri. Nu stiu cand a fost
desfacut contractul de asigurare, insa prin parasirea tarii ai voie sa renunti la el, la data la care ai parasit tara.

In principiu poti sa le scrii ca nu ai avut venituri si nu ai bani sa platesti si sa iti reduca suma.

Nu stiu exact ce se intampla daca nu platesti aceasta suma. Probabil ca va trebui sa o platesti cu dobanda si penalizari (cu varf si indesat) in momentul in care vrei sa lucrezi din nou in Austria. Nu stiu daca se trece sau nu in cazier.

Deci, cel mai bine sa te intelegi cu ei, sa ifi faca o nota de plata mai mica si sa tina cont de perioada in care ai fost asigurat, de faptul ca nu ai avut venituri si ca in romania ai venituri mult mai mici decat venitul mediu din Austria.

Numai bine,

Sergiu
Salutare,

Nu am avut o experienta neplacuta in Austria, din contra, a fost OK. Doar ca, din anumite pct de vedere, nu m-am "acomodat", sau mai bine zis, nu am avut rabdarea, si am decis sa ma intorc in RO. Am stat in Viena intre 20.09.2011 si 05.10.2011. In ultima zi am fost la Magistrat, am inchis Gewerbescheine-le, am anuntat ca nu mai locuiesc la adresa respectiva si ca ma voi intoarce in RO. In aceeasi zi, primisem si un plic cu o factura de la Finanzamt (in jur de 30 de euro), pe care am vrut s-o platesc, dar sunand la ei inainte, mi-au spus ca daca nu am stat acolo cel putin 1 luna, nu este nevoie sa platesc. Cam asta e...

Le-am scris celor de la SVA, acum astept un raspuns.

O saptamana excelenta!