Doresc sa muncesc in Austria, ce trebuie sa stiu?

Informatii utile pentru cetatenii romani cu domiciliul in Austria.
70 posts
Viza nu, drept de munca da!

Numai bine,

Sergiu
multmesc mult de tot!
Buna ziua tuturor,
am rasfoit forumul, dar mai am ceva intrebari.
In sf. un angajator vrea sa ma angajeze, aparent nu a mai aplicat pt un permis de munca anterior...
Azi ma sunat si mia zis sa vin sa iau formularul de la ei si sa il duc eu la autoritatzile competente. E o problema daca merg eu sa duk formularau...si daca poate cineva sami zica cum decurge tot procesul....
am citit ca eu nu trebuie sa fac nimic, de tot trebuie sa se ocupe angajatorul...dar dupa atata timp de cautare a unui job is mai mult decat bucuroasa sa duc-aduc formularele....

va multumesc pt un raspuns...
Grafie corecta pentru mesajul anterior:

Buna ziua tuturor,
Am rasfoit forumul, dar mai am ceva intrebari.
In sfarsit un angajator vrea sa ma angajeze, aparent nu a mai aplicat pentru un permis de munca anterior...
Azi m-a sunat si mi-a zis sa vin sa iau formularul de la ei si sa il duc eu la autoritatile competente. E o problema daca merg eu sa duc formularul? Poate cineva sa-mi spuna cum decurge tot procesul?
Am citit ca eu nu trebuie sa fac nimic, de tot trebuie sa se ocupe angajatorul...dar, dupa atata timp de cautare a unui job, sunt mai mult decat bucuroasa sa duc/sa aduc formularele....

Va multumesc pentru un raspuns...[/quote]

Stilul de scriere utilizat mi s-a parut cel putin obositor. Acum va fi mai simplu pentru toata lumea sa citeasca mesajul si, in limita posibilitatilor, sa raspunda.

Mult succes cu noul serviciu!
oricui scrie aici "cat de cat" decent si "cat de cat" corect sa-i fie bine. cui scrie ceva util sa-i fie bine. cui citeste sa-i fie bine. tolerantilor sa le fie bine. intolerantilor sa le fie si lor (de) bine.
@Anke, mergi, ia hartia aia de la ams si du-le-o alor tai angajatori. e pana si asta un test ce ti se da. trece-l fara sa bombani ceva si bucura-te de noul job, oricum ar fi el acum sau mai tarziu. succes! a fost prima ta postare. asteptam sa mai scrii cate ceva si fara sa intrebi; pur si simplu povesteste cum a fost; ne-ar place.

:) AdiO
AdiO wrote:
oricui scrie aici "cat de cat" decent si "cat de cat" corect sa-i fie bine. cui scrie ceva util sa-i fie bine. cui citeste sa-i fie bine. tolerantilor sa le fie bine. intolerantilor sa le fie si lor (de) bine.
@Anke, mergi, ia hartia aia de la ams si du-le-o alor tai angajatori. e pana si asta un test ce ti se da. trece-l fara sa bombani ceva si bucura-te de noul job, oricum ar fi el acum sau mai tarziu. succes! a fost prima ta postare. asteptam sa mai scrii cate ceva si fara sa intrebi; pur si simplu povesteste cum a fost; ne-ar place.

:) AdiO

Multumim, inteleptule! :) Unele nadufuri sunt de la exploziile solare :-P
@monica: chiar asa, sa nu ne plezneasca vre-o (fo) artera :)))) . Mai bine luam informatia si daca avem chef raspundem. Nu avem, nu le sarim la gât. Ca-s mititei si ei si timizi.
k-s mititei, lol. O zi excelenta sa va fie, dupa ce cititi aici mai ales :)))))))))))))))))
AdiO wrote:
@monica: chiar asa, sa nu ne plezneasca vre-o (fo) artera :)))) . Mai bine luam informatia si daca avem chef raspundem. Nu avem, nu le sarim la gât. Ca-s mititei si ei si timizi.
k-s mititei, lol. O zi excelenta sa va fie, dupa ce cititi aici mai ales :)))))))))))))))))

Da da da, sarisi la fileu cu grafia :)) Touchée!

P.S Mie chiar mi-a fost de folos lectia pe ziua de azi. Mi-a trecut si enervarea ca Decathlon Bucuresti vinde MINGII :o, desi le-am explicat ca nu pot vinde altceva decat MINGI.
Merci ca m-ai scos din priza :)

O seara frumoasa, cu pulsul si tensiunea sub control :)
si eu care m-am bucurat cand am vazut 3 replies....dar ca sa vezi ....

chiar acu citesc o carte (Naked Converstations) despre blogging (ceva foarte aproape de forum) ....
"bloggers just talk to each other. they make grammatical errors. [.... ] D. Winer (a bolg pioner) calls it "comes-as-you-are conversations" "

Sper ca ati inteles ce vreau sa zic...

Si poate cineva imi da si mie ceva informatie relevanta :D

Daca am norocul sa ma fac cu permis de munca, va zic si voua ce am facut...caci aparent o merg eu pe la autoritati sa duc hartii/hartiute;)
:) eu de 2 ori nu scriu. ridica-te si mergi. tu nu vei primi nici un permis. firma care te angajeaza primeste aprobare sa te angajeze.
70 posts