Folosire masina cu numere românești având imputernicire

Informatii utile pentru cetatenii romani cu domiciliul in Austria.
gsergiu79 wrote:
Interesant ce spui ... si pana la urma cine a platiti nota de plata?
Asigurarea lui de sanatate?
Asigurarea ta de sanatate nu putea...
Sau asigurarea masinii tale?

Asigurarea masinii in nici un caz nu plateste asa ceva.
Pana la urma a platit asigurarea lui.
Din cauza ca a durat atata pana sa plateasca asigurarea lui, practic spitalul unde s-a tratat, m-a dat pe mine rau platnic, pentru ca nu incasase nimica de la stat.
Cand au primit banii, au anulat cererea de plata.
Intre timp venisa alta cu triplu de plata :)

Asa ca un sfat util este sa va platiti amenzile / facturile la timp ca altfel se umfla aici de o sa regretati :)
Salut tuturor,

am citit cu interes ce s-a scris pe aici, si cumva inteleg abordarea celor de aici. Dar trebuie sa fi obiectiv si sa realizezi ca oricine, si aici ma refer oricine (indiferent de nationalitate sau gradul de cultura) vrea un singur lucru: maximizarea profitului si minimizarea batailor de cap.

Cine nu e de acord cu mine e liber sa ma contrazica (cu argumente).

Acum cativa ani am pus si eu cateva intrebari aici, iar cativa dintre participantii la forum chiar m-au ajutat cu detalii (privat si chiar la telefon fapt pentru care sunt foarte recunoscator) iar apoi am ajuns aici (transfer de servici).

Poate nu mai este de actualitate subiectul dar cred ca o optiune ar fi (cel putin pentru o perioada de 1 an incepand din momentul in care te opreste prima data organul :) ), in cazul in care chiar se doreste utilizarea unei masini mai scumpe, sa se pastreze domiciliul principal in Romania (probabil ca asta inseamna obligatoriu asigurare de sanatate privata - nu sunt sigur deci trebuie verificat) si sa se circule cu masina doar cand e nevoie (poate sta parcata in parcari Park & Ride - eventual cu numerele de inmatriculare scoase - asa doar ca sa se evite turnatoria celor care nu au ceva mai bun de facut).

Voi aprofunda si reveni cu detalii in cazul in care ma edific care ar fi calea de mijloc.

BTW: in acesti aproape 4 ani de cand sunt aici am intalnit 2 categorii de compatrioti:
- cei care se autointituleaza "integrati" (aruncand cu gunoi in tot ce inseamna vechile obiceiuri - bune/proaste si uitand ca obiceiurile apar doar in corelatie cu mediul in care traieste individul) si
- cei care incearca sa ia ce este mai bun/practic de la ambele culturi.

o seara placuta si sper ca nu v-am plictisit.

PS: oare care categorie credeti ca este mai apreciata de "localnici" ?? si aici ma refer la relatii mai stranse decat un zambet fals si o urare de bine in trecere.
Buna MrGabOne,

Nu stiu daca e cazul sa ne ascundem de autoritati si de turnatori, cred ca este de ajuns sa respectam legea. Insa .. intr-adevar pentru a respecta legea trebuie sa o cunosti, ceea ce este mai greu daca esti nou venit si ... foarte probabil sa nu vorbeste mai deloc germana. Oricum ... dupa cum bine ai spus, sunt printre noi si persoane care au trecut prin procesul de integrare, orice o fi insemnand asta, care au acumulat o anumita experienta in viata din Austria si care chiar doresc sa ajute cu sfaturi practice pe cei care ajung in situatii similare.

Deci ... dupa cum am postat anterior este perfect legal sa folosesti numere de romania timp de un an dupa ce te-ai mutat in Austria.
Si .. data mutarii in Austria .. este un subiect de interpretare si nu am studiat inca exact care este acesta din punct de vedere legal, (sau daca acesta este speficifaca destu lde clar de lege). Oricum cred ca in general .. in termen de un an fiecare isi poate da seama daca vrea sa ramana mai mult in Austria sau daca vrea sa se intoarca cat mai curand.

Nu cred ca este necesar sa dai numerele jos de pe masina, e chiar periculos sa faci asta daca masina e parcata pe domeniul public, pentru ca va fi ridicata de autoritati. Intr-adevar daca masina e inregistrata pe persoana privata nu prea ai sa primesti parc pickerl si in consecinta trebuie sa parchezi in parcari private sau in districtele in care nu se plateste parcarea.

Am auzit si un zvon cum ca poti sa pastrezi numele de romania daca platesti asigurarea si impozitele in Austria. Suna cam ciudat, dar ar putea fi adevarat, stiti cum e cu legile astea Europene ... Am sa sap putin pe internet pe tema asta si sa revin cu ceva detalii.

Numai bine,
Sergiu
Am gasit doua linkuri interesante, pe care va trebui sa le analizez mai atentie pentru a nu induce lumea in eroare:
Un site a unui avocat, care indica ceva decizii a inaltii curti de justitie din 2013
http://www.kanzlei-sykora.at/verwendung ... sterreich/

si site-ul ÖMTC (echivalentul ACR) care cam are informatii corecte, dar probabil ca nu toate exceptiile sunt listate avand in vedere ca sunt putin cam antagoniste cele doua articole:
http://www.oeamtc.at/portal/steuer-und- ... 00+1144087

Pana una alta cine are chef sa citeasca ... se poate delecta putin : )

Sergiu