cineva la o facultate in Austria...sau chiar Viena?

Salut,Oana ti-a recomandat linkul T.U. DACA nu stii germana descarca google crome ,instaleaza-l si vei putea utiliza traducerea, macar orientativ ,acolo gasesti absolut totul ,procedura de inscriere,formulare ,etc.DA! La mecanica si mecatronica se da proba de verificare,ai pe net si materia din care dai proba.Bafta!
nu ai inteles despre ce vorbeam. am fost la TU si m-am inscris. stiu engleza si vorbesc si germana. scria cineva ca se dau examene, iar eu am intrebat daca la sectia respectiva se da examen, pentru ca pe site nu se spunea despre asa ceva la sectia care ma intereseza. salutare.
apropo...eu nu am gasit nicaieri unde sa scrie ca se da admitere.
Pana la urma, se da examen? Sau este doar pe baza de dosar?
Si Catalin, Imi cer scuze, am sarit un pic calul si ultima parte a comentariului meu anterior a fost de o virulenta gratuita.
bine oana. sa zicem ca am trecut cu vederea. mie nu mi-au spus de nicun examen. am dat dosarul si mi-au zis ca o sa imi trimita o scrisoare. asta a fost tot. tu unde esti la universitate?
si sper sa ma accepte sa pot merge sa imi caut camin...ca nu vreau sa raman fara camin.
pana la urma ai fost admis la TU Wien?
Din cate stiu eu,

Nu este obligatorie cunoasterea limbii germane pentru a te inscrie la facultate, insa este nevoie de a avea o certificare de limba germana de nivelul 2.2 pentru a putea participa la cursuri.

Cu alte cuvitne daca nu stii germana, in primul sau primele 2 semestre inveti germana pana la nivelul B22 si ... dupa aia poti sa studiezi.
Poate pare o anomalie .. insa e gandita treaba. Cetatenii straini care vor sa studieze au nevoie de viza sau permis de sedere si asta se obtine usor daca esti student...

Numai bine,
Sergiu