cineva la o facultate in Austria...sau chiar Viena?

daca sunteti careva la o facultate in viena si ma poate ajuta cu informatii utile despre admitere sau altele, va rog ajutatima.
Bip, grafia !!! Daca nici astia mici nu mai scriu corect, atunci cine? :-P
Din experienta proprie, universitarii vienezi apreciaza acuratetea in toate aspectele sale. O neatentie pe forum se poate metamorfoza intr-o neatentie in CV si poate costa.
Multa bafta!
salut,

eu tocmai ce am absolvit, dar in Kärnten.

Si ar trebui sa fii precis in legatura cu iinformatiile astea utile, ce anume doresti, ce cauti... Dar pe site-urile facultatilor in general sunt disponibile absolut toate informatiile necesare, inclusiv in en pt studentii internationali. Si in caz ca totusi mai ai nelamuriri, in legatura cu programa de studiu, sau .. alte acte, poti scrie un mail.

Deci, CE anume doresti sa stii?
as dori sa stiut cat timp trebuie sa astept pana imi spun cei de acolo daca am fost admis sau nu.
Salutare,

De obicei chestiile astea se decid cu cateva saptamani inainte de inceputul semestrului.
Ma gandesc ca prin septembrie ...
Exista unele Universitati la care cererea este foarte mare si se poate sa nu fii acceptat (medicina si partial economie in salzburg, viena, innsbruck),
si unele la care ai sanse aproape 100% sa fii acceptat, cum ar fi Facultatile Technice unde acuma este mai putina concurenta.

La ce facultate ai aplicat?
Success si numai bine,

Sergiu
poi maine seara o sa vin in viena. si as dori daca ar putea careva sa ma ajute. La TU Wien vreau sa ma inscriu. si as mai dori sa raman vreo 2 saptamani pentru un curs de germana.
Salut,deci pot sa te lamuresc cate ceva in legatura cu admiterea:
-pentru admitere trebuie sa te preinregistrezi pe internet pe pagina universitatii,acolo vei primi un numar matricol
-daca la inscriere la secretariatul facultatii ni prezinti in atestat de cunostiinte lingvistice de nivel minim b2 si recunoscut de ei ,atunci nu vei fi inscris pentru semestrul de iarna ,urmand sa faci doua semestre cursuri universitare de limba germana si apoi vei fi admis .
-taxa pentru cursurile de limba este de aprox.400€ pe semestru.
-taxa de scolarizare pe semestru este de aprox 380€ cu penalitati daca nu platesti la timp.
Acestea fiind spuse iti urez multa bafta ffindca primul an de facultate va fi deosebit de greu pentru tine daca nu stapanesti limba (scris ,citit si vorbit mai ales in limbaj tehnic)
Revin cu o informatie noua ,de anul trecut romanii care se inscriu la cursurileT.U WIEN NU MAI PLATESC TAXA DE SCOLARIZARE PE SEMESTRU; ATENTIE , NU CURSURILE DE LIMBA! Dar la T.U. vei da probe de verificare in functie de facultate.
de exemplu pentru constructii de masini se da examen? mersi
ok, nu stii germana, inteleg, dar nici macar engleza nu stii?? http://www.tuwien.ac.at/tuwien_home/EN/

nu stiu cum este cu caminele in viena, dar in orasul in care am studiat eu, pe net depui cererea de camin (sau mai exista varianta sa te duci personal sa depui actele - printate si completate de pe net)

inteleg ca ai nevoie de ajutor, dar am impresia ca tu habar nu ai de nimic si nu misti un deget, din moment ce TU esti itnersat sa te inscrii la constructii de masini (sau cel putin asa inteleg eu), TU ar trebui sa te obosesti sa te uiti macar pe pagina de net a departamentlui respectiv!