Pot pastra nr de Ro in Austria?

Urmeaza sa plec in Austria la munca si nu as vrea sa schimb nr auto de Romania cu cele de Austria.Care ar fi metoda de a pastra nr de Ro in Austria?
Va multumesc anticipat!
Simplu, activezi serviciul roaming.
imi cer scuze ca nu am precizat, este vorba de nr de inmatriculare al masinii!
Daca iti pastrezi domiciliul principal in Romania, in Austria avand doar un domiciliu secundar (Nebenwohnsitz) poti circula un an de la introducerea autoturismului in tara.
Daca ai domiciliul principal in Austria (Hauptwohnsitz) poti circula o luna de la introducerea autoturismului in tara.
Cand te inregistrezi la primaria de cartier (Bezirksamt) in Viena sau la BH (Bezirkshauptmannschaft) in provincie, va trebui sa alegi intre Hauptwohnsitz si Nebenwohnsitz bifand una dintre ele.
Daca alegi Nebenwohnsitz dar lucrezi in Austria mai mult de 180 de zile ai automat Hauptwohnsitz chiar daca esti inregistrat cu Nebenwohnsitz.

O zi buna
Solo
Deci as avea sanse sa stau cu ea acolo vreo 180 de zile. Pana acum toata lumea mi-a zis ca pot sta maxim o luna, tu mi-ai mai dat o speranta.
Am sanse sa gasesc undeva ceva oficial despre chestia asta?
Tu esti tot in Austria?
Iti multumesc frumos pt ajutor!
Da .. poti sa activezi serviciul roaming pentru 6 luni :)

Ai dreptul sa calatoresti cu numere de Romania timp de 6 luni (din momentul in care te intregistrezi = Anmeldung)

http://europa.eu/youreurope/citizens/ve ... dex_en.htm

Numai bine,

Sergiu
Multumesc de raspuns, mi-au confirmat si cei de la ambasada spusele tale!
Numai bine!