caut chirie in Viena

Buna ziua!
Caut o garsoniera in Viena urgent.
Buna legatura de transport.
Mobilata (eventual numai bucataria)
pot oferi intre 200-350 e/luna
Serius, singur,lucrez cu contract de munca si sunt in Austria de 1 an si 9 luni
Cine ma poate ajuta poate suna la 069910899275
Multumesc
Duminica a fost la biserica un domn Roman, care aea de dat in chirie o Garsoniera complet renovata si mobilata la 400 de euro pe luna si 100 de euro restul costurilor.

Daca intrereseaza pe cineva poate sa sune la nr de telefon:

06764000919
Multumesc pentru informatie.
Ma cam depaseste la posibilitatea mea de plata eu i mi propusesem ceva mai putin sa cheltui.
Dar o sa retin si varianta asta ca o ultima alternativa.
Multumesc inca o data.
E cam greu sa gasesti in timp scurt o chirie avantajoasa si fara provizion.
Acuma vine vacanta studenteasca si poate vor apare ceva oferte.

Aici depinde si ct vrei sa stai in acea locuinta. Daca vrei sa stai 5-10 ani se merita sa platesti un provizion la makler. Daca vrei sa stai doar un an ... atunci poti sa te gandesti sa platesti cu 15-20 % mai mare chiria.

Daca nici una, nici alta dintre aceste solutii nu e convenabila, atunci trebuie sa te inarmezi cu putina rabdare si
sa cauti in permanenta pentru a gasi ceva bun si ieftin.

Numai bine,

Sergiu
Buna !
Adica daca inteleg bine la toate ofertele de chirie care apar pe internet trebuie sa ma astept la acest comision????
Pretul afisat acolo e numai de forma?
La pretul care e trecut cu toate costurile incluse mai trebuie sa adaug si comisionul firmei?
comisionul (provision in germana) e de obicei bagat in pret cand se face anunt prin agentii sau agenti.
cand e inchiriere/vanzare de la privat la privat, atunci nu e comision in pret. trebuie sa castige si agentii aia ceva, altfel nu s-ar mai misca :)

succes
Buna !
Ce trebuie sa inteleg daca gasesc un astfel de pret???: Preisinformation
Varianta 1

•Nettokaltmiete: 219.05 Eur
•Nebenkosten: 107.81 Eur
•Mietpreis pro m2: 5.70 Eur
•Kaution: 2092.62
Comoision nu este ???
Varianta 2
......die Miete 360,- im 2. und 3. Jahr 400,- Kosten: Miete: inkl BK und MwSt Kaution: 6 BMM + Haushaltsversicherung für 3 Jahre + Vertragserrichtungskosten Vergebührung beim Finanzamt. Provision: € 500,- zuzügl. Ust. (Pauschale)
Si aici chiria nu e fixa? si exista un comision care trebuie platit o data la intocmirea contractului????
Multumesc anticipt !
salut. eu zau nu stiu prea in detaliu, caci nu stau cu chirie, insa e plin netul de informatie (in germana), si da exista si fara comision, ingeneral anunturi de la privati. anunturile prin remax, sau alti makleri... sigur au ceva slanina si pt aia. si slanina o plateste ala cu banii.
uite un articol interesant:
http://www.arbeiterkammer.at/bilder/d67 ... uehren.pdf

de obicei cauti dupa "mietwohnung ohne provision ohne kaution" pe netul austriac... si apare asa ceva:
http://www.donkiz.at/immobilien/mietwoh ... aution.htm

cat despre chiria variabila... sunt niste legi de indexare am auzit. depinde ce e scris in contractul de inchiriere. daca scrie ca au dreptul si ai semnat, le indexeaza dupa niste coeficienti ce tin de land/oras. tocmai am vorbit sapt trecuta pe tema asta cu niste amici care erau revoltati.

mai mult nu ma bag, caci nu stiu. succes!
Varianta 1

•Nettokaltmiete: 219.05 Eur
•Nebenkosten: 107.81 Eur
•Mietpreis pro m2: 5.70 Eur
•Kaution: 2092.62

Miete ( inclusiv NK) : 326.86 Euro lunar
+ Kaution ( aproape 10 chirii lunare) : 2092.62 Euro

TOTAL: [b]2419.48 [/b]Euro la semnarea contractului de inchiere
Märimea locuintei : 38 qm

Varianta 2

die Miete 360,- im 2. und 3. Jahr 400,- Kosten: Miete: inkl BK und MwSt Kaution: 6 BMM + Haushaltsversicherung für 3 Jahre + Vertragserrichtungskosten Vergebührung beim Finanzamt. Provision: € 500,- zuzügl. Ust

Miete: 360 Euro
Kaution: 2160 + 360+ 150 (aprox) = 2670 Euro
Provision: 500 Euro
TOTAL: 3170 Euro la incheierea contractului

Aici chiria se märeste anual cu 40 de euro pt cä costurile suplimentare sunt incluse, si ele se märesc anual in functie de consum.

Deci decizia in functie de buget.
Provisionul nu il mai vezi, este comisionul luat de firmä.( la a doua variantä).

Atat despre chirie.
Ia in calcul si celelalte costuri:
* curent electric cca. 40 Euro ( anual iti vine o platä suplimentarä in functie de Kw consumati , poate fi si pana la 400-500 de euro...)
* abonament Radio-TV 21 Euro ( o datä la 2 luni 42 Euro)
* telecablu ...
* Internet
.....

plus cheltuilelile cotidiene.

Translocare usoarä!
maurus64 wrote:
Buna !
Adica daca inteleg bine la toate ofertele de chirie care apar pe internet trebuie sa ma astept la acest comision????
Pretul afisat acolo e numai de forma?
La pretul care e trecut cu toate costurile incluse mai trebuie sa adaug si comisionul firmei?

Ai gasit ? vezi aici
http://www.jobwohnen.at/index.php?id=19 ... 87&do.y=10