alocatie copil

Buna...am nevoie de putin ajutor,sotia mea este in viena de aproape 2 ani,iar in octombrie 2012 a duso in viena si pe fetita noastra. in ian 2013 a depus actele pt alocatie cele 2 formulare e401 si e411,le-a completat si le-a depus la magistratura,cred ca am inteles bine,iar acum 2 zile a primit un raspuns ca trebuie sa le trimita sau sa-l trimita forml e411 in rou,dar ea nu stie bine germana,va rog daca cineva ma poate ajuta cu aceasta problema, cred ca birocratia nu este ca in rou.Eu lucrez intr-o instit de stat in rou si stiu cum este.daca i-mi puteti da mai multe informatii,va multumesc mult.sunt nou pe acest site.
banderass wrote:
Buna...am nevoie de putin ajutor,sotia mea este in viena de aproape 2 ani,iar in octombrie 2012 a duso in viena si pe fetita noastra. in ian 2013 a depus actele pt alocatie cele 2 formulare e401 si e411,le-a completat si le-a depus la magistratura,cred ca am inteles bine,iar acum 2 zile a primit un raspuns ca trebuie sa le trimita sau sa-l trimita forml e411 in rou,dar ea nu stie bine germana,va rog daca cineva ma poate ajuta cu aceasta problema, cred ca birocratia nu este ca in rou.Eu lucrez intr-o instit de stat in rou si stiu cum este.daca i-mi puteti da mai multe informatii,va multumesc mult.sunt nou pe acest site.

sal! daca mai puteti opri demararea actelor tre sa o faci. Cei de la finante de aici au nevoie de o hartie din rom prin care sa arati ca nu iei alocatie pt copil si in rom. tu trebuie sa iei aceasta hartie din rom ca daca ei verifica dureaza f mult timp si aici o sa primesri numai o diferenta de bani intre alocatia din rom si at
Mai sigur este sa va ocupati voi si sa nu asteptati sa faca ei ceva ca dureaza.
Sa mearga sotia ta la Finanzamt (Biroul Ministerului de finanze) in Bezirk-ul (cartierul) in care locuieste - vezi aici adresele:
http://dienststellen.bmf.gv.at/ListDst_ ... p=FA&bld=W

Acolo sa ceara formularele E401 si E411 - sa le explice situatia.

Formularele pe care le primeste sunt stampilate de catre Finanzamt-ul respectiv si vor putea fi depuse doar acolo.
Aceste formulare trebuie completate de sotia ta si duse personal in Romania sa le completeze si cei de acolo (exista rubrica speciala pentru cei din Romania - ei stiu despre ce e vorba si cum sa completeze: nu esti tu primul care face asa ceva.)

Dupa ce sunt completate acolo le aduci inapoi la Finanzamt si astepti sa-ti vina banii.
Bani primesti pentru copil din data la care sotia a inceput sa munceasca legal in Austria. Pana in octombrie 2012 se scade ce ai primit pentru copil in Romania iar dupa octombrie 2012 primeste doar in Austria.
Vezi mai jos formularele in caz ca nu le gaseste in alta parte.

http://formulare.bmf.gv.at/service/form ... 9/E401.pdf
http://www.emeritus.at/downloads/betreuerin/E411.pdf

O zi buna
Cris
mersi mult sper sa-mi fie de ajutor,in caz de ceva informatii osa mai postez pe forum,ms.
.
banderass wrote:

Buna, ati rezolvat cu alocatia? Cred ca pentru a primi alocatie de la ei trebuie ca unul dintre parinti sa aiba salariul in Austria. Si bineinteles formularul din tara. Dar acesta nu este greu de obtinut.