Alocatie copii/Indemnizatie

Buna ziua,
Am cateva nelamuriri: Ma voi muta cu sotul si cu fetita de 8 luni in Viena. Sotul va avea loc de munca iar eu voi sta acasa cu fetita. Eu momentan am contractul de munca suspendat in Romania pentru crestere copil de unde primesc indemnizatie de crestere copil si alocatia de la stat. Indemnizatia o am pana in septembrie, mai exact pana cand implineste fetita un an pentru ca am optat pentru suspendare pe un an de zile. intrebarea mea este ce trebuie sa fac eu cand ajung in Viena din acest punct de vedere? Trebuie acum sa anulez alocatia de stat din RO pentru a beneficia de cea din Viena? Si cu indemnizatia de crestere cum se procedeaza?Ce acte imi trebuie din RO?
Multumesc anticipat de raspunsuri,
Toate cele bune.
Buna Oana,

In momentul in care sotul tau incepe sa lucreze si va avea asigurare sociala, are dreptul sa ceara alocatia copilului in Austria. Despre procedura necesara cred ca s-au mai scris destule pe acest forum. In gemana alocatia copilului se numeste Familienbeihilfe.

Tu nu mai ai dreptul sa ceri indemnizatie de crestere a copilului deoarece acesta cerere se depune imediat dupa nasterea copilului si presupune ca tu sa fi avut deja asigurare sociala in Austria.

Numai bine,

Sergiu