Emiterea dreptului de lucru

Cetateni romani: 653 persoane
Buna tuturor,

am o intrebare, destul de simpla pt.altii si destul de greu de obtinut pt unii :-)....

Poate imi citeste cineva mesajul care a trecut deja prin asta si ma va ajuta si pe mine...sper !

Mi-am gasit de lucru in domeniul hotelier la o statiune de sky din zona Salzburg (ca sezonier)
Ok, am fost la interviu, le-au placut de mine si au fost de acord sa ma angajeze.
Pt.asta au depus o cerere la AMS dar tocmai am fost informat de catre angajator ca doar in 6.01.2011 vor primi raspunsul.
Este normal sa dureze atat de mult? Mie personal mi se pare foarte mult 5 saptamani sa verifice daca pot fi angajat sau nu..
Ok, daca cineva ma poate informa daca este ok si ce sanse am sa imi acorde dreptul de lucru sau nu i-as fi recunoscator :-)
Un raspuns scurt, pe fuga.

Este normal, avand in vedere ca urmeaza perioada sarbatorilor de iarna.
Toate cererile de drept de munca sunt analizate de catre o comisie care in general se intruneste de doua ori pe luna (depinde si de oras).

Ca sezonier se obtine destul de usor dreptul de munca pentru romani. Nu stiu cat de mult va fi inluentata aceasta decizie de rata marita a somajului generata de criza din ultimii ani.

Numai bine,

Sergiu
multumesc Sergiu,

Numai bine si tie!
Salutari din Romania!
zi-mi si mie te rog cum ai obtinut postul...io am trimis nenumarate mail-uri si aplicatii pt job-uri si nu am primit niciun raspuns . e de vina faptul k nu vorbesc germana sau ce? as vrea sa gasesc ceva pe sezonul de iarna acolo si pe bune k nu mai stiu cum sa fac. mersi mult
De ce nu ai primit un raspuns pozitiv habarn nu am :): Ar putea fii si faptul ca nu vorbesti limba germana...
salut la toata lumea! lucrez in Austria sezonier pentru pentru a doua oara, am mai fost aici acum 4 ani, si doresc sa intreb dupa cat timp pot cere drept de munca permanent in Austria?
momentan:
- am viza sezoniera
- angazatorul actual promite prelungirea vizei de munca pentru sezonul de vara 2013 cat si pentru sezonul de iarna 2013-2014

multumesc anticipat!

Vali
daca reusesti sa lucrezi neintrerupt 12 luni poti dupa aceea sa depui la AMS o cerere pentru Freizügigkeitsbestätigung.
http://www.ams.at/_docs/Freizuegigkeits ... V04-06.pdf

Numai bine
solo
Pt.asta submitted a request to AMS but I have just been informed by the employer that only 01.06.2011 answered. 's normal to take so long? I personally find it very more than 5 weeks to determine if they can be hired or not .. Ok,