Nou membru ,de 7 luni in austria,St.polten

Cetateni romani: 4.762 persoane
Buna tuturor !
Ma bucur ca dupa 7 luni de sedere in austria am reusit sa gasesc acest portal si multumusc celor care l-ati conceput. Pentru inceput ,am primit drept de lucru in austria pe o perioada limitata de un an ,stiu ca sunt obligat de a lucra un an incheiat la fima care mi-a depus actele dar va rog frumos ajutati-ma ce trebuie sa fac in continuare dupa ce se termina acest an.
-ce trebuie sa fac pentru a putea prelungii acest drept de munca ?
-in aceste 7 luni de sedere trebuia sa ma anunt undeva in afara de acel meldetet ?
-intentionez ca in iunie cand termina copilul meu clasa a patra sa imi aduc si familia(sotia si copilul),trebuie sa fac ceva in mod special ? trebuie sa anunt undeva ?
Va multumesc pentru ajutorul acordat si astept un raspuns !
PS. Locuiesc in St.Polten si celor singuri ca si mine din St.Polten poate doresc sa ne intalnim sa mai povestim la o cafea sau chiar o cina.
Va multumesc
Bun venit!

-ce trebuie sa fac pentru a putea prelungii acest drept de munca ?

Conditia este nu sä nu intrerupi anul de muncä, sä astepti sä se implineascä anul si a doua zi mergi la AMS ( oficiul de muncä care ti-a dar aprobarea) si ceri adeverinta pentru accesul liber pe piata muncii din Austria.

-in aceste 7 luni de sedere trebuia sa ma anunt undeva in afara de acel meldetet ?

Trebuia incä de la sfarsitul celor 3 luni preväzute de legea circulatiei cetätenilor comunitari pe teritoriul Austriei, si anume sä mergi pentru Anmeldebescheinigung la Bezirkshauptmanschafft
http://www.noe.gv.at/Bezirke/BH-St-Poelten.wai.html

In cazul in care nu ai mers incä, te consiliez sä mergi, pentru cä risti o amendä.
Iti trebuie dovada cä esti asigurat medical, dovada salariului pe ultimele 3 luni, meldezettel si pasaportul.

-intentionez ca in iunie cand termina copilul meu clasa a patra sa imi aduc si familia(sotia si copilul),trebuie sa fac ceva in mod special ? trebuie sa anunt undeva ?

Desigur. Urmezi aceeasi procedurä pe care ai urmat-o si tu.
Meldezettel, apoi la NÖKK sä ii coasiguri medical, apoi reintregirea familiei.
Apoi inscrierea lor la scoalä....si multe alte lucruri. Mämicile si tatii de copii te pot consilia mai departe.

Dupä ce obtii acel Anmeldebescheinigung, ai dreptul de a cere alocatie pentru copii, dupä ce in prealabil aduci dovada sumei pe care o primesti in Romania pentru ei, aici obtii diferenta.
Informatiile le obtii dacä mergi la St. Pölten la Bürgerbüro. Precis vei gäsi pe cineva care sä te consilieze mai departe.

Mult succes!
Va multumesc din suflet pentru lamuriri !
''Conditia este nu sä nu intrerupi anul de muncä, sä astepti sä se implineascä anul si a doua zi mergi la AMS ''
.....de fapt trebuie sa trimita firma o cererea pt tine cu cateva sapt inainte de implinirea anului...noi le-am reamintit celor de la firma cu o luna inainte si ei au trimis cu 3 sapt inainte de implinirea anului cererea.
O zi buna.