Radio WEBcast Media
Schimbă dimensiunea fontului

Viena Românească

Portalul Românilor din Austria

Acum este 21 Apr 2014 10:35

Scrie un subiect nouRăspunde Pagina 1 din 5   [ 48 mesaje ]
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Cum sa invat limba germana repede (fara sa merg la un curs)?
Mesaj necititScris: 05 Ian 2009 16:02 

Salut,

Exista cursuri gratuite pe net pe care cineva le-a folosit si pe poate recomanda ca fiind bune?
Orice alt sfat despre subiect e binevenit.

Multumesc,
Liviu

SusMesaj publicat din Austria

Subiectul mesajului: Re: Cum sa invat limba germana repede (fara sa merg la un curs)?
Mesaj necititScris: 05 Ian 2009 20:43 

http://www.hueber.de/shared/uebungen/de ... /index.php
cred ca acest curs va este de ajutor

Subiectul mesajului: Re: Cum sa invat limba germana repede (fara sa merg la un curs)?
Mesaj necititScris: 07 Ian 2009 23:26 
Site Admin

Am reintrodus pe sit cursurile de germana.

Un curs, pe PC, interesant este Rosetta Stone, dar pretul este destul de piperat $549.00
http://www.rosettastone.com/personal/languages/german

Cu putin noroc poti gasi pe net o copie gratuita.
http://www.google.com/search?q=Rosetta+ ... .2+torrent

Mesaj necititScris: 10 Ian 2009 19:15 

copie gratuita :)

Fişiere ataşate:
pr.jpg
pr.jpg [ 4.7 KiB | Vizualizat de 24036 ori ]

Imagine
SusMesaj publicat din Romania

Mesaj necititScris: 10 Ian 2009 20:12 

Thx Admin, acum iau o "copie gratuita". Sper sa mearga.

Mesaj necititScris: 10 Ian 2009 23:38 

Poti sa incerci in cazul in care stii engleza deja cursul lui Michel Thomas.
Este bun si are o abordare diferita.
Il poti gasi gratuit tot cu noroc :D pe net:

http://www.google.at/search?hl=de&q=Mic ... rent&meta=

Mesaj necititScris: 25 Ian 2009 00:17 
Pentru baieti, cred ca un bun inceput, placut si funny ar putea fi chatul cu fete frumoase :). In germana, bineinteles!

SusMesaj publicat din International

Mesaj necititScris: 27 Ian 2009 09:23 

Pentru cine cunoaste limba engleza o alta sursa de informatii privind invatarea limbii germane este:
http://german.about.com/library/blgerlab.htm

Mesaj necititScris: 27 Ian 2009 10:25 

Buna! Autodidacti in germana eu nu am auzit, poate Titulescu, Iorga...
Germana repede nu exista.
Germana se invata cu dialog, feedback, multa munca, multa repetitie si nervi.... muulti nervi. Asa ca daca aveti sentimentul de frustrare ca nu va puteti exprima asa cum ati dori, sunteti deja pe drumul cel bun.
Software de invatat va va entuziasma un pic la inceput apoi il veti abandona gradat. Mii de linkuri pe net care dau sfaturi si retzete utile sunt de apreciat, dar fara munca asidua de dialog nu aduc nimic.
E nevoie sa intre pe ochi si sa iasa pe gura.
E nevoie sa intre pe urechi si sa iasa pe gura.
Trebuie sa te auzi vorbind, sa iesi in emisie.
Astea la un om adult trebuie sa se intample de vreo 15 ori pentru fiecare notiune, cuvant, regula...
Respectand regulile astea nu o sa stim germana, ci doar asa o abureala la inceput, dar ne va creste increderea si vor scade nervii.

Cum sa invat limba germana repede (fara sa merg la un curs)? Eu cred ca acea germana va fi ceva groaznic de aiurea, si cum va va pune cineva sa vorbiti unui austriac direct va veti inhiba. Sunt doar reguli care tin de constructia omului si nu au de-a face cu germana in sine, ci cu orice limba straina invatata la varsta avansata (adica nu mai ai 3-5 ani).

Eu sfatuiesc lumea sa faca cursuri intre persoane fizice, cu dialoguri (chiar daca dialogul e de rahat si enerveaza). Germana fara curs e ca patinajul fara curs, e ca schiul fara curs, e ca inotul fara curs (astea cand nu le-ai invatat cu pustii in copilarie). Nu se lipeste corect, ba apare opozitia propriului creier la proces!

V-am motivat destul? La treaba si puneti baza pe multa munca si exercitiu si chiar ceva bani (merita efortul, tinand cont ca germana TREBUIE)
Adi :D

Mesaj necititScris: 27 Ian 2009 17:39 

salut Liviu!

as vrea sa dau si eu aici un sfat foarte prietenesc.

eu am invatat putina germana in scoala generala, dar dupa sistemul nostru ceausist...deci nu am ramas cu nimic la vremea aia.
apoi la 23 de ani m-am apucat singura sa invat, mai stiam din scoala doar sa citesc. am invatat cam un an singura acasa, fara profesor, doar cu un curs vechi, foarte bun. vroiam sa prind in Romania un loc de munca cu o firma din afara si cum engleza stiu acasa toti, (mai putin eu :( ), mi-am cautat un job cu germana. la interviu, testata de o profesoara de la Litere, am fost intrebata unde am invatat atat de bine germana? am fost mandra de mine atunci, pe moment, dar iti spun foarte sincer, Liviu, cand am venit prima oara in Germania, am ramas ca vitelul la poarta noua, neintelegand mai nimic din ce ziceau astia aici. una e sa vezi scris si alta e sa te intretii cu un om care vorbeste limba asta din nastere.

si asta dupa un an de invatat singura germana si dupa alti doi de corespondenta cu o firma germana.
mi-am dat seama apoi ca de fapt erau notiuni la inceput pe care nu le folosisem niciodata in Romania, dar totusi m-am speriat atunci pe moment si m-am intrebat cu ce dialect vorbesc astia de eu nu ii inteleg deloc.

sfatul meu foarte sincer si prietenesc, din proprie experienta o spun, mergeti la un curs neaparat. trebuie sa va auziti cum vorbiti, cum faceti propozitii, cum gresiti si cum sunteti corectati. eventual inceputul il puteti face pe cont propriu cu cursuri de pe net, dar ca sa ajungeti sa vorbiti cu siguranta, e nevoie de curs.
mie imi lipseste si acum siguranta in vorbire, foarte des am emotii si stiu ca desi am invatat cum se construieste cutare sau cutare fraza, cand e sa vorbesc, inca mai fac greseli.

ei, ce sa faci? varsta ;)

mult, mult sussce!

SusMesaj publicat din Germany

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nouRăspunde Pagina 1 din 5   [ 48 mesaje ]
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul