Radio WEBcast Media
Schimbă dimensiunea fontului

Viena Românească

Portalul Românilor din Austria

Acum este 02 Sep 2014 14:57

Scrie un subiect nouRăspunde Pagina 1 din 2   [ 17 mesaje ]
Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Inscrierea copilului la scoala
Mesaj necititScris: 15 Feb 2010 16:36 

Stimate mämici care ati fost mai harnice ca mine si aveti copii, m-a contactat o doamnä pe privat rugandu-mä sä ii dau informatii privitoare la inscrierea copilului la scoalä.
Dorinta mea a fost sä nu ii dau räspunsul incomplet, de aceea apelez la voi sä o consiliati.

Iatä mesajul dansei:

"Buna ziua!Eu am o mica intrebare pentru dumneavoastra,daca nu deranjez,desigur.Sotul meu lucreaza in Viena de 8 ani,avand drept de lucru.Avem un copil de 5 ani.Pana in luna decembrie a anului trecut eu am stat mai mult in tara deoarece am avut de finalizat niste studii.Ce vreau eu sa va intreb este:cum sa fac ca sa-mi inscriu copilul la scoala?Am incercat sa il inscriu la gradinita dar mi-au spus ca nu au locuri,decat din septembrie.Problema e ,ca el in septembrie va avea 6 ani,varsta scolarizarii.Ce sa fac?Precizez ca,copilul are Meldetzettel Haupwohnsitz.Va multumesc mult!Si va rog sa ma scuzati pentru deranj!!!"

Multumesc si eu in numele doamnei respective!

Spais

Imagine

SusMesaj publicat din Romania

Subiectul mesajului: Re: Inscrierea copilului la scoala
Mesaj necititScris: 15 Feb 2010 18:12 

Virsta:

Beginn der allgemeinen Schulpflicht

§ 2. Die allgemeine Schulpflicht beginnt mit dem auf die Vollendung des sechsten Lebensjahres folgenden 1. September.

Deci depinde de ce data de nastere are copilul: inainte de 1 Septembrie sau dupa. Se poate si cu 6 ani, se poate si cu 7 ani.

SusMesaj publicat din Austria

Mesaj necititScris: 16 Feb 2010 12:49 

mirabo scrie:
Virsta:

Beginn der allgemeinen Schulpflicht

§ 2. Die allgemeine Schulpflicht beginnt mit dem auf die Vollendung des sechsten Lebensjahres folgenden 1. September.

Deci depinde de ce data de nastere are copilul: inainte de 1 Septembrie sau dupa. Se poate si cu 6 ani, se poate si cu 7 ani.

Data de nastere a copilului:3august2004(va avea 6 ani inainte de 1 septembrie).
Va multumesc mult!!!

Mesaj necititScris: 26 Feb 2010 15:47 

Voi incerca sa raspund tot eu la intrebarea mea.Pentru ca nu am mai putut astepta...
Primul pas pe care trebuie sa il faceti:mergeti la Magistrat si completati acolo un formular pentru inscrierea copilului la scoala;acolo va vor spune care dintre scolile aflate in apropierea locuintei dumneavoastra mai are locuri libere;
Dupa ce veti afla unde mai sunt locuri libere,veti merge la scoala si acolo se va completa dosarul copilului(ar fi bine sa aveti la voi actele principale:pasaport,e-card,meldezettel,anmeldebescheinigung,certificatul de nastere-tradus si legalizat).Dupa completarea acestui dosar vi se va face un termin,cand va trebui sa aduceti si copilul-pentru testare.Se vor mai competa cateva hartii si veti avea inca doua termine:unul pentru doctorul scolii si unul pentru vizita scolii.Cam acestia sunt pasii pe care eu i-am facut pana acum pentru inscrierea copilului la scoala.
Am o rugaminte pentru mamicile care au copii cu varstele intre 3 si 6 ani si care au de gand sa isi inscrie copiii la scoala in Wien,sa nu astepte pana in ultimul moment ,pentru ca vor pierde locurile bune de la scoli.Va doresc bafta!pentru cei care sunteti in situatia mea si pentru cei care urmeaza sa fie...

Mesaj necititScris: 26 Feb 2010 21:20 

Lilika ma bucur ca ai rezolvat si felicitari pt ca te-ai descurcat.
Eu am un baiat de 6 ani jumate, insa nu am avut cum sa te ajut dat fiind ca noi am facut cumva drumul altfel. Noi fiind deja aici de cand baiatul avea 4 ani jumate, eram inregistrati si am primit de la MA o scrisoare in care ne anuntau ca e musai sa il inscriem. Apoi am urmat pasii cu cautarea scolii, samd.
Bafta mai departe!

Mesaj necititScris: 27 Feb 2010 10:57 

Pentru a avea un loc la scolile private se inscriu copii de cind se nasc :-), fara gluma!

Mesaj necititScris: 01 Mar 2010 13:23 

Mirabo,ai perfecta dreptate!si nu numai la scolile particulare ci si la celelalte e cam problema cu locurile.de aceea eu am rugat mamicile care au bebelusi sa nu stea pe ganduri.dupa nastere inscrieti-l la gradinita,la varsta de 1 sau 2 ani inscrieti-l la scoala,daca vreti cele mai bune locuri si cele mai apropiate de locuinta voastra.Va multumesc foarte mult pentru incurajari!!!Si doresc bafta tuturor mamicilor!!!Eu m-am descurcat cum am putut,insa sper ca acest subiect si aceste informatii sa ii ajute si pe ceilalti!!!

Mesaj necititScris: 01 Mar 2010 13:27 

danat scrie:
Lilika ma bucur ca ai rezolvat si felicitari pt ca te-ai descurcat.
Eu am un baiat de 6 ani jumate, insa nu am avut cum sa te ajut dat fiind ca noi am facut cumva drumul altfel. Noi fiind deja aici de cand baiatul avea 4 ani jumate, eram inregistrati si am primit de la MA o scrisoare in care ne anuntau ca e musai sa il inscriem. Apoi am urmat pasii cu cautarea scolii, samd.
Bafta mai departe!

Si eu am asteptat mult si bine scrisoarea aia,dar s-a pierdut si nu a mai gasit drumul spre casa...eu de exemplu am nascut aici...problema era ca l-am ”dezamelduit”de la doi ani,pentru ca eu a trebuit sa merg in tara ca sa imi continui studiile si el era cu mine....

Mesaj necititScris: 07 Mar 2010 10:25 

pentru inscrierea la scoala eu cand mi-am inscris copii nu am dus anmeldebescheinigung ,deci nu e necesar sa ai asta ,eu am fost dupa ce au incepu scoala la MA35...am spus asta fiindca poate mai sunt persoane care vor sa isi inscrie copii la scoala aici si nu au anmeldebescheinigung..

Mesaj necititScris: 09 Mar 2010 20:41 

claudia scrie:
pentru inscrierea la scoala eu cand mi-am inscris copii nu am dus anmeldebescheinigung ,deci nu e necesar sa ai asta ,eu am fost dupa ce au incepu scoala la MA35...am spus asta fiindca poate mai sunt persoane care vor sa isi inscrie copii la scoala aici si nu au anmeldebescheinigung..

S-ar putea sa nu iti ceara,depinde de cine dai...mie mi-au cerut...asa ca am zis ca e mai bine ca sa scriu toate actele necesare...e mai bine sa il ai decat sa ramai afis,cand te intreaba de el...si stiai ca daca in decurs de 3 luni de cand ai meldezettel nu iti ceri si anmeldebescheinigung vei primi o amenda de 50 de euro?eu zic ca e mai bine sa il ai si pe acela...

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nouRăspunde Pagina 1 din 2   [ 17 mesaje ]
Du-te la pagina 1, 2  Următorul